Potom ako som zverejnil stručný status na sociálnych sieťach ohľadne zloženia svojho portfólia, začal som dostávať množstvo otázok a komentárov a tak som sa rozhodol tomu napísať tento krátky blog. Každého „investičná cesta“ je určite rozdielna, ale rovnako ako mňa v minulosti inšpirovali a dávali mi podnety na zamyslenie iní investori, pevne verím, že tento príspevok môže pre zmenu pomôcť ďaľším. Úprimne povedané, úvodom ma mrzí, že veľa skúsených alebo úspešných investorov / influencerov nerobí to isté a skôr tie informácie skrýva, alebo ich dokonca spoplatňuje. Nemám preto logické vysvetlenie, pretože všade vo svete je to bežná vec a to nielen u „profíkov“, ale aj u retail investorov akých nájdete napríklad na Seeking Alpha apod. Viete si predstaviť, že by Warren Buffett, Peter Lynch alebo Cathie Wood a ďalší skrývali, kde investujú ?
Jediné čo ma v súvislosti s týmto napadá sú dve racionálne možnosti:
- sami neinvestujú do toho, čo propagujú alebo „predávajú“ svojim klientom
- chcú na tých informáciách zarobiť / predať premium obsah / školenia. Potom však mám za to, že sa tým ich investíciám asi až tak dobre nedarí a nie sú až tak „za vodou“ ako často o sebe prezentujú
Ja vo svojich blogoch / príspevkoch odporúčam v zásade veci, ktoré mne pomohli na mojej ceste k finančnej slobode, alebo naopak vystríham pred vecami, ktoré považujem za moje chybné rozhodnutia. Pevne verím, že to všetko pomôže aj iným a menej skúseným investorom a hlavne zvýši finančnú gramotnosť a povedomie na Slovensku. Zvažujte teda dobre od koho si v oblasti financií / investícií nechávate poradiť a aká je ich skutočná motivácia.
Ako to teda vyzerá v mojom portfóliu aktuálne ?
Grafický znázornenie môjho portfólia tak ako si ho evidujem v programe Excel vyzerá k dnešnému dňu nasledovne:
Sumarizácia hlavných faktov a detailov k portfóliu:
- najväčší podiel investícií naďalej držím v nehnuteľnostiach a to či už reprezentovaných polopasívnymi investíciami vo „fyzických“ nehnuteľnostiach, alebo plne pasívnymi investíciami vo forme podielov na realitných fondoch (tzv. REITS). Pri investíciách do realitných fondov, si vyberám svetovo renomované v zásade dobre diverzifikované portfólio tak geograficky, ako aj sektorovo, s pravidelne vyplácanou mesačnou dividendou. Nákupy tohto fondu robím pravidelne mesačne spolu s investíciami do indexových ETF. Hodnotovo majú však stále rádovo vyšší podiel fyzické nehnuteľnosti, kde využívam páku vo forme hypotekárneho financovania.
- druhý najväčší podiel majú aktuálne derivátovo / komoditne / private equity orientované produkty, kde si ukladám flexibilne voľnú hotovosť, ktorá sa mi zatiaľ veľmi zaujímavo úročí a „čaká“ na vhodnú príležitosť investovania. Aktuálne využívam tri plne pasívne produkty AOS Saxo, UP a Diversity, ktoré tvoria viac ako 27% môjho aktuálneho portfólia. Tento podiel je u mňa najvyšší za posledných 10 rokov z jednoduchého dôvodu – akcie sú drahé a sú na historických maximách, nehnuteľnosti sú drahé a sú na historických maximách, cryptomeny sú drahé a sú na historických maximách, úroky na historických minimách, zadĺženia štátov a tlačenie nových peňazí na historických maximách a zažívame najhoršiu celosvetovú pandémiu od čias španielskej chrípky. Jednoducho a proste už aj bežnému sedliackemu rozumu 2+2 nejako prestali dávať 4 a teda radšej trpezlivo čakám, čo najbližšie mesiace / roky prinesú. Produkt UP, ktorý je určený aj pre retail investorov som detailne popísal v tomto mojom blogu: LINK. Produkty AOS Saxo a Diversity sú určené pre kvalifikovaných investorov a preto ak Vás zaujímajú detaily, pokojne ma kontaktujte osobne. Absolútnu väčšinu svojich flexibilne disponibilných zdrojov držím na AOS Saxo. Nízka volatilita (výkyvy cien), nízky drawdown (maximálna strata), rýchla flexibilita (dostupnosť peňazí) a dobré zhodnotenie sú hlavným dôvodom využitia týchto produktov v dnešnej neistej a pre ˇmna vskutku „zvláštnej“ dobe. „Jediné, čo som v živote pochopil je primitívne jednoduché: Keď všetci okolo predávajú ja nakupujem. A naopak. Nepochybujem o tejto logike. Vidím predsa, ze väčšina je chudobná a menšina bohatá“ Warren Buffett. Ja osobne mám dnes pocit, že teraz všetci všetko nakupujú a všetci vidia na hlavných triedach aktív pomaly 10-20%-30% výnosy každý rok.
- nasledujú investície do pasívnych indexových ETF, kde realizujem každý mesiac pravidelný nákup v rovnakej sume. Využívam teda metodiku DCA ( dollar cost averaging) aj napriek z môjho pohľadu vysokých valuácií akciových indexov. V prípade korekcií 10% a viac, alebo nebodaj spusteniu nejakých väčších prepadov, budem opäť masívnejšie presúvať voľné prostriedky z triedy aktív (Saxo/Up/Diversity). Naposledy som to takto riešil v marci a apríli minulého roka. Ak sa náhodou vyskytnú mimoriadne voľné prostriedky určite ich teraz do tejto triedy aktív nenasmerujem. V tejto kapitole je zahrnuté aj pravidelné mesačné sporenie mojich detí do dynamického ETF portfólia cez WEM.
- aktívne manažované fondy tvoria aktuálne len 4% môjho portfólia a ich alokáciu som detailne popísal v tomto mojom blogu: LINK Aktuálne nebudem tento pomer meniť a zvyšovať ho budem len pri korekciách akciového trhu.
- ďalšou kategóriou sú investície do podielov nových perspektívnych spoločností, kde som si vybral 3 favoritov – Tachyum, InoBat a Isadore. Tieto investície som realizoval v priebehu roku 2020 a dávam im velký potenciál, ale rovnako je s nimi spojené aj relevantné riziko možného neúspechu. Tieto investičné alternatívy, boli dostupné väčšinou pre kvalifikovaných investorov. Môj investičný horizont a potenciálny exit z týchto projektov je dlhodobý – určite viac ako 10 rokov.
- poslednou výraznou triedou aktív, ktorú som začal budovať koncom roka 2019 je vysoko rizikový a špekulatívny svet kryptomien. Preto uplatňujem na túto triedu limit maximálne 5% môjho portfólia. Kľúčovým je projekt CRYPTO.COM ktorý som popísal na týchto linkoch: LINK_1 , LINK_2 , LINK_3. Budujem však postupne aj pravidelnými nákupmi pozície v iných hlavných kryptomenách a aplikujem dlhodobý Buy and Hold prístup.
Ostatné triedy aktív sú minoritné, zanedbateľné a nestoja teda za ďalšiu detailnejšiu analýzu.
Aká je výkonnosť a ďalšie parametre jednotlivých tried aktív ?
V nasledovnej tabuľke som sa snažil zhrnúť nielen výšku výkonnosti jednotlivých tried aktív, ale aj ich likviditu a maximálny drawdown danej investičnej triedy aktív. Uvedené údaje sú vždy priemerom za celú dobu držania danej skupiny aktív nielen za rok 2020.
Ako vidieť z vyššie priloženej tabuľky, kryptomeny jednoznačne vedú tak čo do výnosu, tak aj čo do rizikovosti a preto zostávam aplikovať pravidlo, že to bude maximálne 5% môjho portfólia. Aktívne manažované fondy zatiaľ porážajú moje pasívne investovanie, ale chcem si ešte počkať na dlhší časový úsek predtým, ako tam budem postupne zvyšovať svoj podiel, lebo predsa len platí, že 9 z 10 aktívnych správcov pasívne investovanie neporážajú – tak dúfam, že som „vsadil na správneho koňa“. Disponibilnú hotovosť držím na 3 vyššie popísaných produktoch, kde každý ma nejaké plusy a mínusy, ale vo finále mi poskytuje dobrú mieru výnosu pri akceptovateľnej minimálnej volatilite a dostupnosti zdrojov. Pri nehnuteľnostiach som zatiaľ žiadnu „stratu“ t.j. drawdown nezaznamenal, nakoľko som do nich začal investovať až po veľkej kríze v rokoch 2008-2009. Od tejto doby ceny nehnuteľnosti kontinuálne stúpajú a dodávajú môjmu portfóliu potrebnú stabilitu. Vysoká likvidita pri zlate je spôsobená tým, že držím pozíciu v ETF a nie vo fyzických tehličkách alebo investičných minciach.
Hlavné udalosti roku 2020 v mojom portfóliu.
- zníženie podielu nehnuteľností a presun do úročeného cashu – predaj jedného investičného apartmánu vzhľadom na „vyšpičkované ceny“ nehnuteľností spôsobené lacnými hypotékami a vnímaním nehnuteľností ako „bezpečných prístavov“.
- výrazný nákup v marci a apríli 2020 do pasívnych indexov pre prudkom prepade akcií začiatkom roka 2020 – presun disponibilného cashu z produktov Saxo / UP do zvýšených nákupov indexových ETF v mesiacoch marec a apríl 2020
- postupný odpredaj akcií / indexových ETF držaných viac ako 1 rok (vzhľadom na časový test oslobodenia od dani z príjmu) od konca leta 2020 vyššie a presun späť na cashové produkty Saxo/UP/Diversity.
- nákup podielov v startup spoločnostiach Tachyum / Inobat a Isadore
- pokračovanie v budovaní vysoko špekulatívneho a rizikového kryptoportfólia cez Crypto.com – cieľ 5%
Mimo triedu fyzických nehnuteľností mi všetky tieto činnosti vzhľadom na plne pasívny a do veľkej miery automatizovaný princíp zaberajú max. 1 hodinu času mesačne. Čas je popri zdraví totiž pre mňa tou najdôležitejšou hodnotou a keď parafrázujem jednu reklamu na platobne karty – „je na nezaplatenie“.
Na konci tohto blogu sa vrátim k mojej otázke z nadpisy tohto článku a stručne zhrniem, čo si človek môže z tohto celého blogu zobrať ako inšpiráciu ?
- najlepší čas na investovanie bol pred 10 rokmi a druhý najlepší čas je teraz
- investovať je potrebné diverzifikovane do rôznych tried aktív na rozloženie rizika
- investovať je vhodné pravidelne aj pri nízkych sumách – vždy viete nájsť vhodné produkty
- budovanie majetku je beh na dlhé trate a nie šprint
- neexistuje jedna unikátna investičná cesta, každý si musíme nájsť to svoje „pravé orechové“
- zvažujte dobre od koho si v oblasti financií / investícií nechávate poradiť a aká je ich skutočná motivácia.
Prajem Vám všetkým pokojné a pohodové prežitie sviatkov.
#unikdoslobody
Chcem ti pomôcť odísť zo systému, ktorý tu fungoval mnoho rokov. Ideš do práce, zarobíš, minieš, užiješ. Doži sa dôchodku a všetko bude ako tak OK. Toto je už prežité. Ja Ti ponúkam únik, aký som absolvoval ja sám. Únik do slobody (#unikdoslobody).
Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.
Tomas / 7. apríla 2021
Dobry den, v prvom rade mi dovolte pochvalit Vas blog, inspirujuce 🙂 Chcel by som sa Vas opytat akym sposobom ste investovali do slovenskych startupov ako Tachyum alebo Inobat?
Roman Zavodsky / 8. apríla 2021
Dobry den. Dakujem velmi pekne. Co sa tyka Tachyum a Inobat investoval som cez Across, ktory to riesil minuly rok cez skupinu IPM.
Martin / 20. apríla 2021
Dobrý deň, chválim Vaše blogy je to zaujímavé čítanie a vždy sa teším na ďaľšie. Rád by som sa ale opýtal akým spôsobom rátate zloženie portfólia? Je to pomer vkladov do jednotlivých častí alebo percentuálne zastúpenie celkovej hodnoty jednotlivých častí aj po zarátaní ziskov/strát? Ďakujem.
Roman Zavodsky / 20. apríla 2021
Dakujem pekne. Som rad, ze sa Vam blogy pacia. Raz rocne robim prepocet portfolia a ano ratam vzdy akutalnu trhovu hodnotu podla stavu aky je k tomu datumu a nasledne IRR podla datumov a danych cash inflows / outflows. Takze nie je to otazka len vkladov ale zohladnuje to skutkovy stav k danemu datumu vratane ziskov/strat
Jozef / 17. mája 2021
Dobry den,chvalim Váš blog za formu a ochotu zlepsit nasu financnu gramotnost. Chcem sa Vas opytat ako je mozne pri investovani v UP, ze dochadza na 2,03% uctov k stratam aj napriek ziskovosti okolo 10% ? Dakujem
Roman Zavodsky / 17. mája 2021
Jozef, je to sposobene existenciou vstupnych poplatkov – trva nejaky cas kym na to zisky zarobia a zalezi samozrejme na type produktu tiez – flexi ucty vs dynamik. Prave preto je to cislo tak nizke. Skuste na porovnanie pozriet napriklad Robinhood alebo eToro kde robia s pakovymi CFD retail investori – cisla su od 60-70% stratovych uctov
Radoslav / 25. mája 2021
Dobrý deň Roman,
veľmi sa teším, že som narazil na Váš blog. Je veľmi inšpiratívny nakoľko sa snažím o FIRE do cca 10 rokov. Chcel by som sa spýtať aké konkrétne REIT nakupujete, Európske, USA či aj iné. Je ich príliš veľa a ťažko si vybrať:)
Ďakujem
S pozdravom
Rado
Roman Zavodsky / 25. mája 2021
Kedysi som kupoval VNQ ale odkedy zakazali nakup US ETF v EU presiel som na Closed End Fund RFI , ktory ma vyborne dlhdobe statistiky – vyrazne som ho dokupoval minuly rok pri predape Covid inak pravidelne kazdy 2 mesiac. Riesim ale teraz prave jeden lokalny CZ/SK realitny fond pre kvalifikovanych investorov kde je targetovany vynos 10% p.a. takze ako nacerpam v lete hypoteku tak tovlozim priamo tam. Budem k tomu robit neskor aj dalsi blog.
Michal / 28. októbra 2021
Zdravím, ďakujem za zaujímavé informácie ohľadom portfólia, chcem sa spýtať konkrétne na REIT. Čo odporúčate pre začiatočníkov ak chcú investovať takýmto spôsobom do realít? Ako si ich kúpiť priamo relatívne vyhodne (cez Interactive brokers je dobrá voľba?) Viete odporučiť niektoré, ktoré spĺňajú podmienky pre ročný test?
admin / 28. októbra 2021
Dobry den Michal. Interactive broker je podla mna najleosi broker na trhu pre beznych investorov i profi ligu. Tam by som nic lepsie nehladal. Sam ho vyuzivam a som spokojny. Co sa tyka REIt tam zalezi do akych nehnutelnosti chcete investovat a ake su cielove krajiny – najlepsie si vyberiete tu : https://www.justetf.com/en/how-to/invest-in-real-estate.html Casovy test sa zacal teraz riesit rovnako ako zrusenie oslobodenia dane. Uvidime ako to cele dopadne, zatial by som vychadzal zo sucasneho status quo.