V dnešnom blogu si prejdeme tému, ako môže každý z nás, vrátane úplných začiatočníkov investovať do akcií známych svetových firiem. Prejdeme si oblasť neustále viac populárneho pasívneho investovania cez ETF. V prvom rade si však musíme zrozumiteľne vysvetliť, čo to vlastne tá skratka znamená a prečo by sme mali vôbec niečo takéto riešiť. ETF = Exchange Traded Fund =  Burzovo obchodovateľné fondy. Jednoducho povedané ETF je ako taký košík akcií rôznych spoločností, ktoré si všetky naraz kúpou daného ETF na burze zaobstaráte. Rovnako ako jednotlivé akcie, aj akcie ETF sa obchodujú počas obchodného dňa za ceny, ktoré sa menia na základe ponuky a dopytu. Investovanie na akciovom trhu je zahalené radom poloprávd a zbytočných predsudkov. Množstvo ľudí má z investovania obavy a pritom k tomu nie je racionálny dôvod. Ak hľadáte bezpečnú, dlhodobú  investíciu, porozmýšľajte určite nad využitím ETF. ETF sú investičným nástrojom, ktorý ponúka veľmi dobre vyvážený pomer rizika a ziskovosti.

Sú ETF dobré pre začiatočníkov a prečo by som mal do nich investovať?

ETF sú ideálne pre investorov – začiatočníkov vďaka mnohým výhodám, ako sú nízke poplatky, dobrá likvidita, šírka investičných možností, diverzifikácia a nízka potrebná investícia. ETF fondy môžete nakupovať priamo cez svoj investičný účet (vhodné pre väčších alebo skúsenejších investorov), alebo cez sprostredkovateľa / robo poradcu / brokera, ktorý všetko vyrieši za Vás za mierny poplatok. Pozrime sa teda detailnejšie na niekoľko hlavných výhod ETF a prečo by mal podľa mňa každý, kto to myslí s budovaním svojho osobného majetku vážne investovať do ETF.

  • ETF vám pomôžu diverzifikovať vaše portfólio

Každý seriózny investičný poradca Vám odporúča, aby ste diverzifikovali svoje portfólio a je to skutočne dobré odporúčanie. Stručne povedané, diverzifikácia portfólia znižuje celkové riziko vašich investícií rozdelením investičného kapitálu medzi viaceré investičné nástroje, odvetvia, alebo triedy aktív. ETF predstavujú jednoduchý spôsob, ako diverzifikovať vaše portfólio, pretože sú to akcie alebo dlhopisy celej skupiny spoločností spojených do jedinej investície. Tým vám prinášajú okamžitú diverzifikáciu.

  • ETF môžete jednoducho nakupovať i predávať

Investovať do ETF je tiež pomerne jednoduché. Nákup ETF môžete ako začiatočníci plne automatizovať prostredníctvom výberu vhodného sprostredkovateľa. Vďaka veľmi jednoduchému procesu nákupu a predaja je tak likvidita ETF oveľa vyššia oproti porovnateľným investičným nástrojom ako klasické podielové fondy. Hoci je vhodné do ETF investovať dlhodobo a pravidelne (eliminácia výkyvov trhu a daňových aspektov), ETF môžete nakupovať a predávať v podstate tak často ako chcete a mať naspäť likvidné peniaze kedy si zmyslíte.

  • ETF sú lacnejšie v porovnaní s podielovými fondami / akciami

ETF sú nákladovo veľmi efektívne investičné nástroje. Kúpou ETF získate dobre diverzifikované portfólio akcií / dlhopisov za podstatne nižšie náklady, ako pri podielových fondoch alebo jednotlivých akciách. Najmä indexové ETF sú potom všeobecne veľmi zaujímavým investičným nástrojom, pretože ich zloženie je riadené konkrétnym akciovým indexom a netreba teda aktívneho manažéra a poplatky sú tak stlačené na minimum na rozdiel od aktívne riadených podielových fondov.

  • ETF dokážu generovať dividendu a môžu byť plne daňovo oslobodené

Investovaním do ETF môžete okamžite začať dostávať dividendu a tento nástroj môže poslúžiť ako zdroj pasívneho príjmu. Na Slovensku sa však oplatí vyberať z daňových aspektov akumulačné ETF, ktoré dividendu nevyplácajú, ale automaticky reinvestujú. Na začiatku môže byť efekt dividend skutočne nepatrný, ale časom je to vzhľadom na efekt zložitého úročenia skutočný zdroj tvorby osobného bohatstva na ceste k finančnej slobode. Pri držbe ETF nad 1 rok ste navyše na Slovensku oslobodený od platenia dane z príjmu, čo je rozdiel oproti podielovým fondom a tým pádom ste hneď takmer o 20% bohatší v porovnaní s daňovo neoslobodenými formami investícií.

Na záver tejto state si ukážme jeden jednoduchý graf, prečo by mal podľa mňa každý zvážiť investíciu do ETF a to najmä z dlhodobého aspektu. Pozrite si obdobie dlhodobej výkonností 2 vybraných akciových indexov, do ktorých by ste mohli prostredníctvom ETF investovať napríklad 10.000 USD/EUR verzus investícia napríklad do zlata. Samozrejme vo výkonnosti nie sú započítané poplatky sprostredkovateľa a samotného ETF fondu. Ako iste uznáte napriek výkyvom a občasným prepadom by bol každý dlhodobý investor určite spokojný s viac ako 14% zhodnotením každý rok. Koľko Vám vlastne zarobili Vaše peniaze uložené v banke za to isté obdobie ?

Zdroj: https://www.portfoliovisualizer.com/

Ako teda mám začať investovať do ETF na Slovensku ?

Ako som uviedol v úvode tohto blogu, tento článok je primárne určený pre investorov začiatočníkov, ktorý budú investovať jednoducho, efektívne a zároveň lacno cez sprostredkovateľa t.j. obchodníka s cennými papiermi, ktorý sa o všetko dôležité postará. Bude to teda pre nich znamenať len nastaviť úvodnú investičnú stratégiu a následne trvalý prevodný príkaz v banke a potom už len nechať peniaze úplne pasívne a dlhodobo pracovať. Dôležité je pripraviť sa psychicky na možné prepady trhov a na to, že toto je vhodný typ investície na 10 a viac rokov, aby bola štatistika úspechu a solídneho zhodnotenia na Vašej strane.

Na Slovensku je už mnoho sprostredkovateľov / obchodníkov s cennými papiermi / robo poradcov, ktorí Vám môžu tento produkt zabezpečiť. Jedným z hlavných propagátorov tohto typu investovania, ktorý je v mimoriadnej obľube klientov je spoločnosť  FINAX o.c.p. Vrelo odporúčam začať sledovať ich Youtube kanál, blog na stránke ako aj podcasty, kde sa dozviete nesmierne zaujímavé a cenné informácie z oblastí osobných financií, investovania a šetrenia. Spoločnosť FINAX urobila taký obrovský kus výbornej práce v oblasti zvyšovania finančnej gramotnosti a šírenia osvety, ako nikto iný na Slovensku a za to si zaslúži skutočné uznanie a úprimné poďakovanie. Mne osobne však v rámci porovnania a zmysluplnej minimalizácii poplatkov pri dlhodobom investovaní do ETF, vychádza lepšie produkt spoločnosti Wealth Effect Management o.c.p.  („WEM“)  – Save For Tomorrow („SFT“).

Pri tomto produkte by ste totiž mali vzhľadom na celkovú nižšiu poplatkovú štruktúru, neexistenciu poplatku za spracovanie platby pre vklady nižšie ako 1 000 €, dosiahnuť vyššiu predpokladanú celkovú výkonnosť. WEM ponúka v rámci SFT tri základné stratégie:

  • Dynamická stratégia – očakávaná výkonnosť 10%, poplatok len 0,96% ročne
  • Vyvážená stratégia – očakávaná výkonnosť 6,5%, poplatok len 0,72% ročne
  • Konzervatívna stratégia – očakávaná výkonnosť 4%, poplatok len 0,48% ročne

To všetko si viete zriadiť z pohodlia domova za 15 minút bez akéhokoľvek vstupného poplatku a iných skrytých poplatkov. Investovať môžete začať od 50 EUR mesačne aj keď optimálna investícia je 100 EUR mesačne. Máte pritom plnú flexibilitu keby budete realizovať investíciu a vklady a kedy budete riešiť potenciálne výbery. Platí však, že optimálny a odporúčaný prístup z mojej strany je dlhodobé sporenie po dobu aspoň 10 rokov v pravidelných mesačných platbách podľa možností investora. Inými slovami nevychádzajú Vám daný mesiac financie – nepošlete nič. Máte naopak extra peniaze voľné – pošlete mimoriadny vklad. Toto je obrovský rozdiel oproti napríklad rôznym fixným a zaväzujúcim investičným životným poistkám a podobným produktom. Dobre zhrnuté ďalšie detaily, výhody a odpovede na najčastejšie otázky nájdete na tomto linku kde sa zároveň viete prekliknúť aj na konkrétne zriadenie zmluvy, alebo poradiť zo zamestnancom WEM. Máte tam aj jednoduchú kalkulačku predpokladaného budúceho výnosu pri Vami nastavených parametroch investície a zvolenej investičnej stratégii. Vaše investície sú držané na oddelených klientských účtoch a v prípade potenciálneho podvodu / insolvencie / konkurzu rovnako ako vo Finaxe chránené Garančným fondom investícií do výšky 50.000 EUR.

https://wem.sk/sft/

Aké vidím nevýhody investovania cez WEM ?

  • Na rozdiel od Finaxu je to nemožnosť frakčného obchodovania t.j. nákupov zlomkov podielov ETF
  • Nižšia celková výkonnosť pasívne riadeného portfólia oproti aktívne riadeným stratégiám WEM

Zopár slov záverom a porovnanie

Možno si niekto z Vás povie, že percento hore dole však to nehrá žiadnu vážnu rolu. Bohužiaľ opak je pravdou, pri dlhodobom investovaní Vám aj desatiny percent vyťahujú pomerne slušné sumy z Vášho vrecka. Preto, ak je niekto pokročilejší alebo väčší investor, tak by si investície do ETF mal zariadiť sám a na vlastný účet. Ale o tom si povieme v nejakom ďalšom blogu.

V tomto prípade si len dovolím uviesť jednu komparatívnu tabuľku potenciálneho budúceho výnosu dynamickej stratégie pri poplatkovej štruktúre WEM verzus Finax. Použili sme rovnaké hypotetické zhodnotenie dynamickej stratégie vo výške 10 % p.a., pri aplikovaní rozdielnych poplatkových modelov pravidelného mesačného investovania a zároveň aplikácii poplatku za spracovanie platby pre vklady nižšie ako 1 000 € v prípade Finaxu vo výške 1,2% s DPH. Mnohých prekvapia iste nielen finálne predpokladané zostatky na majetkových účtoch daných sporení, ale aj rozdiely u oboch obchodníkov. Aj táto tabuľka Vás presvedčí o tom, že v dlhodobom investovaní porovnateľných investičných nástrojov sú poplatky „vždy až na prvom mieste“.

ETF sú výborným investičným nástrojom, ktorý odporúčam všetkým začínajúcim i pokročilým investorom na ceste k budovaniu majetku a k finančnej nezávislosti. Je to plne pasívna forma investovania, kde nie je potrebné tráviť hodiny analyzovaním a sledovaním jednotlivých akcií a má výborný pomer rizika a ziskovosti. V ďalších blogoch si povieme, ako môžu väčší alebo pokročilejší investori riešiť investovanie do ETF samostatne, alebo v akých prípadoch sa oplatí zvažovať investície cez aktívnu správu portfólia.


Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.