V dnešnom blogu si detailne prejdeme a zrecenzujeme jedno investičné riešenie, ktoré ja osobne využívam pre uloženie voľnej hotovosti, ktorú chcem mať rýchlo k dispozícii kedykoľvek ju budem potrebovať a medzitým som schopný dosahovať vynikajúce výnosy. Je to produkt, ktorý je určený aj pre bežných retail investorov s nižšími sumami.
Sumár hlavných faktov investičného riešenia UP
- Výkonnosť na úrovni 7-13% ročne v nadväznosti na zvolenú investičnú stratégiu
- Neviazané finančné prostriedky, kedykoľvek k dispozícii do 5 pracovných dní
- Licencovaný obchodník s cennými papiermi pod dohľadom NBS
- Aplikovaný Garančný fond investícií do výšky 50.000 EUR / účet
- Nízka volatilita (výkyvy) investičného účtu
- Plne pasívna forma investovania bez nutnosti aktívnych zásahov
- Overený track record – 10 rokov na používanom systéme
- Transparentný model poplatkov
- Nízka vstupná suma pri jednorázovom investovaní od 1.000 EUR, alebo pri pravidelnom investovaní od 30 EUR mesačne
- Jednoduchá obsluha/reporting celého riešenia cez online web aplikáciu
O čo sa teda jedná a ako to funguje ?
Spoločnosť UP o.c.p. využíva spoľahlivý systém obchodovania na finančných trhoch, formou riadenia portfólia klienta. Systém je založený na sofistikovaných matematicko-algoritmických modeloch, pričom využívajú širokú škálu finančných nástrojov so zameraním najmä na obchodovanie menových párov. Majú pripravenú širokú škálu produktov, ktoré obsahujú investičné riešenia pre všetky rôzne životné situácie a ich disponibilitu. Vložené prostriedky nie sú viazané v dlhodobých obchodoch, preto nielen vklady ale aj výbery môžete realizovať kedykoľvek podľa vašich potrieb. Ich investičné stratégie znižujú dopady výkyvov na finančných trhoch a prinášajú stabilitu do investícii realizáciou veľkého počtu malých obchodov súčasne rozložených do viacerých finančných nástrojov. Zmluva sa dá založiť jednoducho online za 10 minút a poplatková štruktúra je jasná a prehľadná. Firma si účtuje len vstupný a drobný obchodný poplatok z reálne vykonaných obchodov. Neúčtujú sa žiadne poplatky za správu, alebo výstupné poplatky.
Väčšina Slovákov podľa posledných reportov od NBS, necháva svoje voľné peniaze na bežných účtoch za 0% úrok (naopak ešte bankám platia za vedenie účtu). Využívajú tiež hojne termínované vklady, ktoré dosiahli za minulý rok výnos 0,7%. V oboch prípadoch teda bežný Slovák stráca vzhľadom na aktuálnu hodnotu inflácie každý rok reálnu kúpnu silu svojich takto „investovaných „peňazí“. Banky sa z tohto správania veľmi tešia a denne bombardujú Slovákov výbornými ponukami na rôzne spotrebné úvery, kreditné karty, povolené prečerpania apod. V iných prípadoch Slováci investujú do produktov podielových fondov, ktoré v porovnaní s pasívnym investovaním do ETF a vzhľadom na štruktúru poplatkov výrazne zaostávajú. Dlhodobé výkonnosti podielových fondov v porovnaní s benchmarkom nájdete výborne rozpracované na TOMTO LINKU a ako vidíte nejedná sa teda vo väčšine prípadov o žiadnu slávu. Občas sa stáva, že vidím v portfóliách svojich známych dlhopisy rôznych finančných skupín s výnosom od 3-6% ročne, ale potom príde jeden prípad ako napríklad ARCA a Slováci (vrátane pána premiéra) sa otrasú a pochopia, čo je to riziko pri investovaní do korporátnych dlhopisov.
Výkonnosť
Začneme teda od začiatku, ako vidíte na úvod som popisoval, že UP o.c.p. má dlhodobé skúsenosti, avšak bystrý čitateľ si hneď preverí, že tento obchodník ma vydanú licenciu až v roku 2019. Ako teda môžu mať dlhodobý a preukázateľný track record 10 rokov ?Jednoducho. Algoritmus Matras je využívaný úspešne už od roku 2010 a to v riešení v spolupráci s renomovanou dánskou skupinou Saxo Bank zameranom na profesionálnych a kvalifikovaných investorov. Následne sa toto know-how aplikovalo od roku 2019 aj do riadenia portfólií retail klientely cez UP o.c.p.
Výkonnosť riešenia UP ako aj modelovanie predpokladaných výkonností vybraných investičných stratégií a produktov môžeme vidieť na ich webstránke. Pre rýchlu ilustráciu uvádzam screenshot historickej výkonnosti – ako vidíte jedná sa o čistú výkonnosť po poplatkoch:
Stabilita
Jednotlivé investičné stratégie určujú mieru garancie vloženej istiny t.j. UP 80 znamená, že investovaná istina je garantovaná do výšky 80% vkladov zo strany spoločnosti UP. Tuto sa ale rovno pozastavím a budem zdieľať dva ďalšie dôležité údaje, keďže som na úvod spomínal nízku volatilitu celého riešenia. Pre mňa osobne a s mojimi investičnými znalosťami nie je ani tak prekvapivá výška výnosu ročne, ale skôr stabilita celého riešenia a veľmi nízke výkyvy na účtoch. Je to práve risk manažment, ktorý je pre mňa unikátnou pridanou hodnotou celého riešenia. Som už ako investor zvyknutý, že aj pri silne diverzifikovanom portfóliu mojich akcií a ETF sú denné pohyby pokojne aj 2-3% a to rozhodne nie je pre slabšie povahy investorov. Keď sa na druhú stranu pozriete na výsledky riešenia UP, pohyby sú zväčša v desatinách alebo dokonca stotinách percenta a samozrejme tých plusov je viac ako mínusov. Toto riešenie sa dá efektívne použiť aj v časoch prepadov akciových trhov, alebo na „zaparkovanie“ voľnej hotovosti v časoch „ustrelených valuácií“ akciových alebo realitných trhov. Mimochodom, presne ten pocit mám posledné mesiace a preto je moje osobná pozícia v hotovosti najvyššia za posledných 10 rokov.
Pozrite si tento screenshot reálneho účtu založeného 09/2019, ktorý vychádza z reálnych transakcií za obdobie 09-12/2020
Flexibilita
Potom ako si vyberiete pre Vás vhodnú investičnú stratégiu UP 60,70,80 zvolíte si aj jeden z dostupných produktov a či sa bude jednať o jednorázové alebo opakované investovanie. Rozhodnete sa ešte, či si chcete výnos vyplácať alebo reinvestovať. Plná flexibilita Vami investovaných zdrojov Vám umožní nielen kedykoľvek vkladať, ale aj vyberať z Vášho účtu bez akýkoľvek penále a pokút. Nemáte dokonca ani pri pravidelnom investovaní povinnosť vkladov Vami zvolenej sumy, takže ak Vám to akurát daný mesiac nevychádza nepošlete nič, ak naopak máte nejaký mesiac peniaze navyše pokojne vložíte viac. Inými slovami plná flexibilita a silne proklientsky orientovaný produkt na rozdiel od fixných investičných produktov.
Bezpečnosť
Spoločnosť UP je riadne licencovaný obchodník s cennými papiermi a je pod striktným dohľadom NBS. Nejedná sa teda o žiadny nebankový alebo neregulovaný subjekt, sľubujúci „nádherné zajtrajšky“. Investičné účty klientov sú riadne segregované (oddelené) od majetku brokera a uložené u depozitára. UP je taktiež súčasťou garančnej schémy a nebodaj v prípade úpadku (len podotýkam, že na Slovensku od 1989 žiaden o.c.p. zatiaľ neskrachoval pokiaľ je mi známe) je účet investora chránený do výšky 50.000 EUR. V kombinácii s dlhodobo dosahovaným track recordom, nízkou volatilitou a dobrým risk manažmentom je toto riešenie výborné z pohľadu výnosu/rizika. Vyhráva nad rôznymi neregulovanými alternatívami typu peer to peer pôžičkovými schémami, kryptoinvestovaním, rôznymi nebankovými subjektami ako aj dlhopismi alebo zmenkami pochybných spoločností. Nejde vždy len o výnos, ale o pomer výnosu a podstupovaného rizika.
V neposlednom rade spomeniem fakt, ktorý nájdete vždy aktualizovaný na konci webstránky UP a síce, koľko percent účtov klientov je reálne s týmto riešením stratových. Toto je tiež dôležitý údaj, ktorý by som ja osobne rád videl u všetkých investičných produktov pri zohľadnení poplatkov a ich reálnej výkonnosti. Pri UP, citujem je to ku koncu roka 2020 : “Na 2,03 % účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa.“ A to je podľa mojich skúseností vynikajúci údaj.
Aké sú tam nevýhody / háčiky ?
Každá minca má vždy dve strany, ale teraz musím úprimne povedať, že tých nevýhod tu veľa nenájdeme. Predsa však musím niektoré moje skúsenosti, ako aj mojej rodiny a priateľov spomenúť:
- Vstupný poplatok pri nižších sumách ide až do výšky 5%
- Povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu – pri investíciách do ETF / akcií pri držbe nad 1 rok je to oslobodené od dane
- Okrem dani z príjmu sa na to vzťahuje aj zdravotný odvod, ktorý v zúčtovaní vyrubí zdravotná poisťovňa
- Obchodovanie na páku znásobuje nielen zisky daného produktu, ale i potenciálne straty.
Tak či onak, výhody u mňa osobne prevyšujú nevýhody a osobne nepoznám lepší a bezpečnejší systém na uloženie voľnej hotovosti. Bohužiaľ daňové zákony sa nám asi zmeniť nepodarí.
Ako to teda celé využívam ja osobne ?
Ako som uviedol na úvod pre profesionálnych a kvalifikovaných investorov a vyšších sumách je možnosť VIP riešenia v spolupráci so Saxo bank a keďže toto má lepšie parametre využívam hlavne ten produkt. Ale to jadro a algoritmus je identický. Napriek tomu má moja rodina aj zmluvy v UP a síce využívam pravidelné mesačné sporenie UP 60 Dynamik pre moje obe deti a pre voľné prostriedky na mojej s.r.o. mám založené UP 60 Flexi, nech mi v časoch keď peniaze na firme nepotrebujem len tak neležia na bežnom účte. Ako vidíte ja som volil tie najmenej garantované stratégie, lebo som si zhodnotil pomer riziko / výnos / čas. Je to aj preto, že keď sa pozriete vyššie na graf a tiež pohyby na účte tak pre mňa je riziko reálnej 40% straty účtu, skôr teoretické ako praktické. V mojom VIP riešení mám hranicu na 10% a ešte som sa k nemu ani len omylom nepriblížil. Ja osobne vzhľadom na vysokú likviditu tohto riešenia držím na UP, aj 2/3 svojej finančnej rezervy ako sme si popisovali v predošlých blogoch a iba 1/3 mám na bežnom účte v banke. Ak by sa totiž niečo nepredvídateľné stalo tá 1/3 mi bohato stačí, kým dorazia 2/3 z UP a zatiaľ sa mi tie 2/3 aspoň „úročia“ na rozdiel od bežného účtu v banke.
Kompletný, jednoduchý a jasný cenník služieb UP nájdete tu:
Pár slov záverom
Dnes sme si teda popísali, aké je jedno z investičných riešení, ktoré využívam na voľné peniaze alebo v časoch keď sa mi zdá, že sú akcie/ETF alebo nehnuteľnosti jednoducho predražené. Naopak v časoch výpredajov akcií, si tieto peniaze vhodne presuniem práve do akcií / ETF. Určite nechcem mať „všetky vajíčka v jednom košíku“ a preto si nabudúce povieme, aké jednoduché riešenie môže aj malý retail investor využiť na lacné a efektívne pravidelné investovanie do ETF, bez toho aby si to musel robiť sám.
UPOZORNENIE
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu.
Na 2,03 % účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u spoločnosti UP o.c.p..
Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.
Martin / 28. februára 2021
Dobrý deň,
možno to bude predmetom ďalších Vašich blogov, ale chcel by som sa opýtať aký je Váš názor na investovanie prostredníctvom Finaxu a či Vy osobne využívate služby tejto spoločnosti.
Roman Zavodsky / 28. februára 2021
Finax robi skvelu pracu vo zvysovani financnej gramotnosti sirokej verejnosti a otvoril brany pasivnemu investovaniu do ETF co je tiez vyborne. Ja osobne ich nevyuzivam nakolko ich sluzby povazujem za zbytocne drahe. Rocny poplatok 1,2% a dalsich 1,2% za platby do 1000 eur ( co je tipujem vacsina sporitelov) je proste vela. Ja investujem do ETF napriamo a poplatky mam 0,1-0,2% rocne. Buduci blog vsak ukazem aj aku lacnejsiu alternativu ako Finax moze mat bezny mensi investor.
Martin / 28. februára 2021
Super, tak to sa teším.
Zaujímavú, aj keď z hľadiska nákladov taktiež nie najnižšiu ponuku má SLSP, ktorá umožňuje investovanie do ETF za poplatok 1% z objemu transakcie, min. 25 EUR a 0,4% poplatok za správu. V ponuke majú aj ETF z kategórie ESG investovania – iSHARES GLOB. WATER UCITS ETF.
Roman Zavodsky / 28. februára 2021
Ano SLSP evidujem ale 1,4% rocne za ETF povazujem za drahe riesenie.
Tebeteda / 28. februára 2021
Investovanie do niečoho čomu poriadne nerozumiete (viď tento blackbox) zatiaľ nikdy nedopadlo dobre. Veľa šťastia
Roman Zavodsky / 28. februára 2021
Dakujem za Vas nazor. Mylite sa v 1. v tom ze je to blackbox – vidite detailne vypisy obchodov na ziadost. 2. Ja sa rozumiem CFD /forexu a/leverage obchodovaniu. Vela stastia aj s Vasim investovanim prajem. Ja som clovek prajny a pozitivny. Tiez som so svojim portfoliom, jeho vysledkami a dosiahnutou financnou nezavislostou v 43 rokoch nadmieru spokojny. Peknu nedelu
Viliam / 28. februára 2021
Minulosť je žiaľ plná príkladov keď niekto „garantoval“ maximálnu stratu a kreslil hladké krivky výnosov 10%+ p.a., ktoré skrachovali a vkladateľ z nich neuvidel nič. Jednoduché pravidlo je, že ak niečo vyzerá až príliš dobre, býva v tom háčik. Rozhodne by som nezveroval viac ako 5% majetku malému slovenskému subjektu, nech by mi garantoval a kreslil hocičo 🙂 Samozrejme, pokiaľ rozumiete do detailov čo sa deje s každým jedným obchodom s vašimi peniazmi a súhlasíte s tým, tak je to vaša vec. Z článku to tak ale nevyzerá. Pekný deň
Roman Zavodsky / 28. februára 2021
Myslim naopak ze sa tomu rozumiem inak by som o tom nepisal. V investiciach posobim 20 rokov a moje vlastne vysledky hovoria same za seba. Suhlasim ze kazda investicia ma svoje rizika ale touto Vasou optikou by som nic neinvestoval ani do Finaxu ani do Acrossu ani do Crowdberry ani do WEM a vlastne uz ani do Interactive Broker kedze po brexite maju uz len 100.000 eur garanciu.na ucet. Kde ale potom bez rizika investovat ? To je vecna investicna otazka…Pekny vecer prajem
Viliam / 28. februára 2021
-Finax investuje do ETF co je zrozumitelna investicia
-Across/WEM predpokladam investuje do akcii/dlhopisov/nehnutelnosti co je tiez zrozumitelne
-Crowdberry su myslim startupy, takze tiez zrozumitelna investicia do konkretnej akcie
-Interactive brokers robite obchody na vlastnu past
-„automaticke menove obchodne systemy“ su vsak spekulacie niekoho cudzieho na pohyb mien – ake konkretne? to neviete, aj ked vam ukazu vypis obchodov (logika tych obchodov, nie ich zoznam); tu logiku za to pri vyssie menovanych moznostiach poznate
Nikdy by som si nedovolil spochybnit vase dlhorocne skusenosti. Dovolim si vsak spochybnit buduci vynos „automatickych obchodnych systemov“
admin / 28. februára 2021
Viliam asi sme sa spravne nepochopili. Ja som reagoval tymi prikladmi hlavne na bezpecnost tohto pristupu. Ale teraz trochu fakticky k Vasej druhej odpovedi. Dovolim si nesuhlasit ze vacsina investorov rozumie ETF, akciam, dlhopisom, podielovym fondom nieto este startupom, forexu a inym financnym nastrojom. Opak je pravdou drviva vacsina (t.j. retail) tomu do detailu nerozumeju needia suvislosti a zakonitosti a iba sa teda spoliehaju ze to bude bezat tak ako im to niekto prezentoval na baze historie a predpokladu vynosu. V tomto pripade je to presne to iste. Nikto ani Finax, ani WEM ani Across a uz vobec nie Crowdberry Vam nic negarantuje. Ukazuje Vam len historiu a Vy sa musite rozhodnut na baze faktov, vnutorneho nastavenia a pocitov. Napriek tomu do toho ludia hufne investuju a pritom keby som sa ich napriklad spytal ako sa Tesla dostala do SP500 indexu tak by nevedeli odpoved. Je zle ze tomu nerozumeju do detali a investuju ? Podla mna nie. Ja forexu rozumiem a rozumiem aj statistike kolko % retail hracov tam prehrava a kolko profikov na ich ucet bohatne. Prave preto si platim profika, rovnako ako si niektori platia aktivnych spravcov napriek tomu ze ich viac ako 90% neporaza index. Stale su tam ti co ich porazaju a myslim ze ludia ako Peter Lynch a jemu podobni sa neuspokoja s rpiemernym vynosom. Predpokladam ze aj v tom case bolo vela pochybovacov az ked Lynch v Magellan ukazal takmer 30% p.a. dlhdobu vykonnost zasluzil si uznanie. Logiku poznate aj pri Forexe a CFD rovnako ako u akcii / dlhopisov / ETF a inych investicnych triedach a su to rovnako vitazi i porazeni a rovnako je vitazov vyrazne menej ako porazenych. Na zaver si dovolim este poznamku na margo „automaticke obchodne systemy“. Kedze sa evidentne v investovani vyznate sam dobre viete ze algoritmy a pocitace riadia dnes drvivu vacsinu obchodovania na vsetkych trhoch, takisto urcite viete ze Forex je daleko menej dlhodobo volatilny trh ako akcie. Plus ja osobne som rad ze ludska emocia je bokom a obchoduje stroj, lebo je to na 80% psychika tradera co kazi celkovu rentabilitu tradingu. Odporucam tiez pozriet tuto dlhodobu studiu – az tak by som tych robotov do kosa nehadzal pri investovani 🙂 https://www.businessinsider.com/robot-analysts-better-than-humans-at-picking-good-investments-study-2020-2 Kazdopadne dakujem za podnetnu diskusiu a hoci je zrejme ze UP nebude „Vasa salka kavy“ je to uplne v poriadku. Vravim stale ze neexistuje jedina spravna cesta vo svete investicii a kazdy si musi najst tu svoju vlastnu.
Edo / 10. marca 2021
Myslim,že po brexite tam je garancia len do 20tis na účet…,nie 100tis.
Roman Zavodsky / 10. marca 2021
Kde ako myslite ze je garancia 20 tis eur a nie 100 tis eur ? Ten komentar sa asi netyka UP ocp tipujem
Peter / 1. marca 2021
Som aktívny používateľ tejto služby, len niečo vyše mesiaca. A zatiaľ môžem s týmto zhodnotením plne súhlasiť. V čase predražených trhov je toto miesto ideálne na zhodnocovanie peňazí. Uvidím, ako sa tomuto systému bude dariť dlhodobejšie, zatiaľ nemám dôvod byť nespokojný. Ale zároveň rozumiem, že mnohí sú skeptickí, pretože dnes je na trhu veľa nevýhodných produktov. Ako uveriť, že práve toto je jedno z tých, ktoré fungujú? Len osobnou skúsenosťou človek nadobudne potrebnú dôveru.
Ďakujem, Roman, za podnetné články. Som začínajúci investor a tento web je pre mňa jedno z miest, kde môžem získať cenné informácie. Len tak ďalej.
Roman Zavodsky / 2. marca 2021
Ďakujem pekne Peter za vašu skúsenosť budem veľmi rád počuť vaše hodnotenie aj za rok alebo dva. Prajem všetko dobré
Petra / 1. marca 2021
Velmi “prijemny a pohodlny” produkt, ked Vam peniaze zarabaju AI algoritmy a zaroven nejde o vysoko rizikove spekulativne investovanie. Zlata stredna cesta. Za mna velka spokojnost, najma z dlhodobeho horizontu ako back up sporenie. Vdaka za info Roman.
Martin / 1. marca 2021
‚Testujem‘ UP už 4 mesiace, momentálne s výnosom 5,12% p.a.; čo je na toto obdobie (Americké voľby – Vianoce – Nový rok – Covid) pomerne slušný výnos. Väčšina mojich iných investícií je hlboko pod 5% (s výnimkou čisto čínskych či amerických ‚papierov‘ a ESG Fondov ;0). Na týždennej báze sa výnos pohybuje zvyčajne v rozmedzí 0.10-0.30%, len veľmi zriedka dôjde ku korekcii. Vidím to celkom reálne aj na dvociferný výnos v rozumnom čase.
Martin / 2. marca 2021
Martin do akých k9nkretnych ESG fondov investujete?
Matej Juricek / 2. marca 2021
Môžem odporučiť. Roman má veľmi ľudsky prístup. Napriek tomu,že som sa o investovanie v minulosti vôbec nezaujímal Roman mi všetko vysvetlil polopate.Investovanie mám zatiaľ krátko(5 mesiacov) ale už je v plus čo je super :).Tak isto ma potešilo, že som nemusel nikam chodiť stačilo všetko podpísať online a nastaviť si trvalý prikaz. Za mna spokojnosť a každému kto váha môžem len poradiť aby to skúsil 👍
Tebeteda / 3. marca 2021
Ludia ale to ze vam niekto posle vypis ze kazdy mesiac zarobil 0.8% a rocne 10% este neznamena ze to tak aj realne je :)) Je zial vela fint akymi sa da dosiahnut takyto pekny vypis – napriklad reportovat iba uzatvorene obchody – tym padom staci uzatvarat iba plusove obchody a tie stratove dlhodobo drzat ako kostlivcov – a mate presne takyto vypis.
To si fakt myslite ze niekto na Slovensku tu dlhodobo zaraba 10% na obchodovani menovych parov? Ved to by mal miliardu eur pod spravou a cely svet by o nom vedel (vid Karel Janecek ktoremu sa to ako jedinemu podarilo ale na uplne inom type obchodov – milisekundovy market making so servrami rovno pod burzou).
Zial, jediny realny „test“ tohto celeho bude, ked bude chciet naraz vybrat vela ludi vacsie obnosy penazi. Vtedy sa naozaj ukaze ci je toto vsetko realne. Dovtedy je to len pekny report ktory moze a nemusi byt pravdivy 🙂 Napriek regulacii NBS (regulacia neprikazuje reportovat vsetky otvorene obchody)
Roman Zavodsky / 3. marca 2021
Mily anonym „Tebeteda“, Ďakujem veľmi pekne za názor avšak musím len konštatovať, že buďto to je to neznalosť celeh problematiky alebo (co by bolo horsie) účelové prekrúcanie faktov. Takže skúsim vysvetliť, že každý licencovaný obchodník s cennými papiermi musí viesť denník všetkých obchodov vrátane tých otvorených a NBS má k nim samozrejme prístup. NBS je dokonca schopna ich trakovať až po finálneho brokera kde sa obchod realizuje. Otvorené pozície navyše špeciálne vykazujú. Skúste teda prestat strašiť a učelovo prekrúcať fakty, kľudne sa totiž môže stať, že tieto Vaše vyhlásenia si prečíta niekto z NBS dohladu, prípadne ten licencovaný obchodník, ktorý túto službu poskytuje a u ktorého naznačujete že sa jedná podla Vas o podvod. Prajem pekny den.
Marta / 7. marca 2021
Mne ako laikovi vyhovuje tento typ produktu. Napriek vyššiemu veku mám ešte stále záujem zhodnocovať svoje úspory a na to je tento produkt ideálny. Nie je potrebná z mojej strany žiadna prehnaná angažovanosť a za prijateľný poplatok mám svoju investíciu zhodnocovanú a nestále k dispozícii. Oproti klasickému sporeniu alebo termínovaným účtom je to nepopierateľne omnoho výhodnejší produkt.
Tomáš / 8. marca 2021
Dobry den, ake su rozdiely pri tom VIP rieseni v spolupraci so Saxo bank?
Dakujem
Roman / 10. marca 2021
Dobry den Tomas, SAXO riesenie je pre vacsich kvalifikovanych investorov s vkladom od 150k EUR a vyssie, Algoritmus, ktory tam bezi je identicky ako pri UP, ale je tam ina struktura poplatkov a inak nastaveny risk/cash manazement. Dlhodoby priemr vykonnosti je 16,7% p.a.
Monika / 13. marca 2021
Skúšam niekoľko mesiacov a zatiaľ je to ok – bez debaty lepšie ako banka a peniaze sú kedykoľvek k dispozícii. Verím, že to ostane výkonné.
Radoslav / 24. marca 2021
Predpokladam ze napriamo ides cez lynx alebo Interactive Broker. Mozes len povedat ako pravidelne a kolko ETF mas v portfoliu ? pretoze ma zaujima ako si sa dostal na 0.1-0,2% rocne – ak niekto ma do 10 k tak mi to nevychadza az tak optimisticky co sa poplatkov tyka.
Roman Zavodsky / 25. marca 2021
Dobry den. ano mam Interactive Broker, lebo su podla mna najlepsi. Pri malych nakupoch samozrejme moze stupnut nakladovost aj vyssie lebo IB zauctuje za nakup cca 4 EUR. Ale ked sa napriklad pozriete na SP500 fond moj – iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) ten ma TER 0,07% + 4 EUR za nakup – pre moje nakupy sa zmestim v pohode pod 0,2% rocne
Stanislav / 4. apríla 2021
zdravím, ktorý produkt by ste odporučili ako náhrada finančnej rezervy popri bankovom účte ? čisto len na držanie penazí pre prípadný pokles akcii alebo nehnutlnosti ?
Roman Zavodsky / 4. apríla 2021
Stanislav, Dynamik ako produkt a zaistenie podla Vasho vyberu ale vzhladom na male vykyvy UP 70 alebo UP 60. Ak by ste robili caste vklady a vybery je lepsi produkt Flexi ale to podla Vasho popisu skor nehrozi.
stanislav / 4. apríla 2021
Časť finančnej rezervy držim aj na IAD Prvý realitný fond kde je vstupný poplatok 0,5% co nieje až take strašne ale ročný výnos je cca. 3.5% a hladam k tomu este niečo čo by bolo poplatkovo tiež fajn , aby som nemusel držať priliz vela penazi na bežnom učte , preto hladam nejaký bezpečný prístav kedze akcie a nehnutelnoati su vysoko momentalne , produkt dynamic, poprípade Flexi je ako na tom čo sa týka výnosnosti a poplatkovo ?
Andrej Tatík / 9. apríla 2021
Zdravím.
Zaujalo ma: Pevne verím, že Vás to zaujalo a v prípade, že máte otázky, alebo ste väčší investor a chcete využiť VIP riešenie neváhajte ma kontaktovať.
Lukas / 11. apríla 2021
Rozumiem tomu spravne, ze pri produkte flexi v investicnom pasme do 100K bude vstupny poplatok 2,2% (aktualne s 50% zlavou) zo sumy 100K? Cize pri min. vklade 10K bude vstupny poplatok na urovni 11%? To mi teda ako velmi privetive miesto na odkladanie hotovosti pre beznu slovensku populaciu nepripada. Alebo mozno iba nerozumiem tej poplatkovej strukture…
Roman Zavodsky / 11. apríla 2021
Nie. Poplatok sa pocita z realnych zostatkov na danom Flexi ucte a je plateny postupne ako popisuju v cenniku. Produkt Fleci je vhodny najma pre ludi/ firmy s castymi a pravidelnymi vkladmi a vybermi. Ja ho pouzivam napriklad na free cash na mojej firme. Inak pre sporenie ked nebudu caste vklady a vybery je vhodnejsi produkt Dynamik
Lukas / 11. apríla 2021
Takto to sice dava logiku, ale v dokumentoch na stiahnutie – cennik sluzieb je uvedeny priklad nasledovne:
Vklad: 80K
Investicne pasmo: 100K
Sadzba vstupneho poplatku: 2,2%
Vyska vstupneho poplatku: 2200
Roman Zavodsky / 11. apríla 2021
Hmm. Mate pravdu je to matuce. Moja prakticka skusenost je taka ako som pisal vyssie. Najlepsie si to preverit priamo u firmy.
admin / 18. apríla 2021
Preveroval som to a plati sa len zo skutocne alokovanych penazi, cize ak mate v prvom investicnom pasme 50.000 tak sa to vztahuje na tu sumu na nie na 100.000 EUR. Pekny vecer
Peter / 17. apríla 2021
Vysoke poplatky, danova povinnost a co je najdolezitejsie „tajny recept“ a lubozvucne nazvy programov/portfolii pod ktorymi ani boh nevie aka strategia sa skryva a ako sa obchoduje. 5-metrovou palicou by som sa tohto nedotkol.
Roman Zavodsky / 17. apríla 2021
No kedze ste to neskusili, ale hned mate v tom jasno ze je to zle skusim vyvratit len zopar faktickych omylov. Danovu povinnost mate u vsetky ch investicii mimo akcii co vlastnite viac ako rok. Dane su proste dane. Ziaden „tajny recept“ – klinet rovanko ako NBS vie o kazdom jednom obchode a ma detailny vypis pohybov a pristup k celemu denniku ocp. Garancny fond investicii do 50.000 EUR, takze riesite len vykonnost samotneho systemu. Zaverom tu mate realne rcenzie ludi co to vyuzivaju a povedali svoju skusenost. Kazdopadne prajem vsetk dobre vo Vasich investicnych rozhodnutiach a ked najdete produkt na volny flexibilny cash s lepsimi podmienkami napiste – rad sa na to pozriem.
Roland / 4. mája 2021
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na finančné zdravie spoločnosti UP. Za rok 2019 vygenerovala stratu 176 TEUR, za rok 2020 633 TEUR. Cashflow 2020 záporný z prevádzkovej činnosti 613 TEUR. Spoločnosť síce bola založená len v roku 2019 a iba sa rozbieha a otázne je ako dlho ju dokážu majitelia dotovať. Toto je určite významný rizikový faktor, ktorý by som čakal v blogu. Asi ich lepšie poznáte keď aj ponúkate cez Vás zľavu zo vstupného poplatku tak prosím o bližšie informácie k tejto problematike.
admin / 4. mája 2021
Dobry den Roland. Dakujem pekne za otazku. Z mojej strany k tomu napisem nasledovne fakty:
1. Ked rozbiehate nejaky biznis je logicke, ze prve roky koncia stratou. Pokojne si pozrite aj Finstat inych ocp.
2. Pri schvalovani licenciu v NBS sa deklaruje kolko budu majitela „dotovat“ firmu a pravidelne sa to reportuje
3. Mate tu tak ci onak garancny fond investicii , takze do vysky uctu 50.000 EUR sa bankrotu / podvod bat netreba a riesite ci ten system funguje a zaraba. Obdobne malokto v SR riesi suvahy bank kde maju peniaze len vie ze tam nema drzat viac ako 100.000 EUR co je garancia. A to na rozdiel ocp uz na Slovensku zopar bank skrachovalo.
4. Investicne ucty su oddelene od majetku ocp. Ak chcete vediet ako by to fungovalo hypoteticky pri bankrote je to ine ako u obchodnych spolocnosti tak si to pozrite pokojne na tomto blogu Finaxu, ktory maju ten isty garanacny fond https://www.finax.eu/sk/blog/ako-je-chraneny-vas-majetok-vo-finaxe
Poslal som tuto Vasu otazku aj statutarovi UP ocp ci sa chce k tomu vyjadrit a nieco dodat. Pekny vecer prajem
Ľubomír Bukový / 5. mája 2021
Dobry den prajem, Roman vdaka za zapojenie do diskusie k tejto teme. Som zakladatel spolocnosti U.P. o.c.p. a Roman Zavodsky ma poziadal o moj komentar k teme „financne zdravie“ spolocnosti UP. Ako tu uz bolo uvedene UP je zacinajuci projekt. Vzhladom na povahu nasho modelu, sposobu obchodovania/evidencie obchodov a nasu snahu mat produkt kompletne „online“ su naklady na rozbeh skustocne vysoke. Rovnako naklady na vybudovanie povedomia o znacke/marketing su znacne. Tieto naklady su ale v sulade s nasim financnym planom. Ked sme ziadali NBS o licenciu museli sme deklarovat fin.plan a najma preukazat schopnost zakladatelov tento plan financovat. Podla planu sme pripaveni financovat rozbeh spolocnosti U.P. po dobu 5 rokov do potrebnej vysky aj s rezervami na dalsie pripadne naklady na vyvoj, zlepsovanie systemu a pomerne rozsiahly marketing. Snazime sa vybudovat silnu a zdravu spolocnost ktorej meno bude zname a preto vsetky prijmy budeme dalej reinvestovat a vkladat dalsie zdroje do spolocnosti podla planu.
Neo / 29. septembra 2021
Neda sa to 33% danovo-odvodove zatazenie nejako optimalizovat? Napr. zalozit si ucet ako pravnicka osoba? Ak 1/3 vynosu zoberie stat, to sa mi nezda prilis vyhodne…
admin / 29. septembra 2021
Samozrejme viete si zalozit ucet aj na pravnicku osobu a platit dane rezimu pravnickej osoby. Ja osobne lepsie riesenie pre kedykolvek flexibilne dostupne peniaze nepoznam aj napriek danovej povinnosti pri sucasnych urokoch a vynosoch na dlhopisoch nepoznam. Ak mate nieco prosim podelte sa s nami a rad si to nastudujem a porovnam.