V tomto príspevku by som rád bližšie rozobral, čo všetko vám môže finančná nezávislosť a sloboda dať, a čo vám naopak môže vziať. Každý sme vysoko individuálna osobnosť, ale pevne verím, že po prečítaní tohoto príspevku si budete vedieť lepšie zodpovedať na otázku, či je to pre vás to „pravé orechové“.

ČAS

Čas je to najvzácnejšie z môjho pohľadu, čo Vám môže FIRE dať. Dostatok času na ľudí, aktivity a koníčky, ktoré si sami vyberiete. Tým, že prestanete chodiť pravidelne do práce, kde trávite denne vrátane presunov v priemere 9 až 12 hodín, získate obrovské množstvo času, ktoré môžete venovať sebe, svojej rodine, priateľom, veciam a záľubám, ktoré vás bavia a vnútorne napĺňajú. Toto beriem ja osobne ako hlavnú a najväčšiu devízu finančnej nezávislosti. Môžete mať pocit, že sa budete doma nudiť a hľadieť do stropu, ale opak je pravdou, verte mi. V mojom prípade som sa začal rádovo viac venovať aktivitám s deťmi, ktoré som počas korporátneho života prirodzene musel obmedzovať a prenechávať na manželku. Moje vzťahy s rodičmi sa taktiež výrazne utužili a to som veľmi rád, nakoľko nikdy nevieme dokedy na tomto svete kto bude a čas sa naspäť vrátiť nedá. Začal som pravidelne každý deň športovať, cvičiť jógu a chronické bolesti chrbta boli preč. Prečítal som za 1 mesiac viac kníh ako dovtedy za 1 rok a takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Opakujem ešte raz, čas je ten najväčší benefit finančnej nezávislosti.

VNÚTORNÝ POKOJ

Verte mi, že už po pár týždňoch dokonale vypadnete zo zabehnutého a uponáhľaného spôsobu života. Budete pokojnejší, vyrovnanejší, prestanete sa všade ponáhľať, zabudnete na hektický spôsob života a dennodenný kolobeh firemných stretnutí, úloh, telefonátov a projektov. Keď pôjdete ráno vyprevadiť deti do školy, budete vnímať ako sa všetci okolo Vás ponáhľajú, sú vystresovaní, nervózni jeden na druhého, tlačia sa v dopravných zápchach. Začnete pomalšie kráčať, vnímať okolie a prírodu okolo seba a prestanete cítiť tú všadeprítomnú hektiku bežných pracovných dní. Zistíte, že ďaleko menej často vybuchnete do hádky s partnerkou a deťmi a dokonca zistíte, že sa Vám začnú zlepšovať vzťahy s priateľmi, na ktorých ste doteraz málokedy mali dostatok času. Budete sa po pár mesiacoch mnohí dokonca čudovať, ako ste mohli takto doteraz žiť a prečo ste sa nestali finančne slobodným ďaleko skôr.

ZDRAVIE

Nech to znie akokoľvek klišé, skutočne nielen z mojej skúsenosti, ale aj skúsenosti iných finančne nezávislých ľudí viem, že je to pravda. Nie síce okamžite, ale akonáhle vystúpite „z hlavného prúdu“ a opadne dennodenný pracovný stres a hektika, bude to mať pozitívny vplyv na rôzne oblasti Vášho zdravia. Má to samozrejme súvis nielen s redukciou úrovne stresu (ktorý ako nám lekári hovoria zabíja a môže za mnoho tzv. civilizačných ochorení), ale aj s redukciou hmotnosti, vzhľadom na rádovo viac času venovanému pohybu a športu. Taktiež vnútorný pokoj popisovaný vyššie sa bude blahodárne prejavovať na Vašom duševnom zdraví a rozpoložení. Ruku na srdce a úprimne, ako často do týždňa sa Vám chce skoro ráno pred 6:00 ísť behať predtým ako pôjdete do práce, alebo potom ako sa 18:00 vrátite z práce ? U mňa osobne sa prejavili pomerne rýchlo benefity v oblasti chronickej bolesti chrbta, ktoré ma roky trápili vzhľadom na sedavé zamestnanie / hodiny strávené na cestách a nedostatok pohybu. Taktiež som postupne pod dohľadom lekára vysadil tabletky na vysoký krvný tlak, nakoľko zmenou vnútorného pokoja a zvýšeného pohybu v spojení s lepšou životosprávou už neboli viac potrebné.

SLOBODA

Sloboda je veľmi široký pojem, ale skúsim bližšie vysvetliť, ako som to myslel v súvislosti s FIRE. Obrovským benefitom finančnej nezávislosti a slobody je možnosť, kreovať väčšinu dní podľa toho ako ich ráno budete cítiť. Samozrejme, že budete mať svoje úlohy, povinnosti a nejakú dennú rutinu, avšak Vaša sloboda a flexibilita bude rádovo väčšia. Máte za sebou ťažký deň a cítite sa unavený ? Nič sa nedeje zostaňte v posteli pokojne do 10:00. Počet stretnutí, úloh a telefonátov sa Vám násobne zníži, takže zmeniť Váš denný program nebude žiaden problém. Nemáte dnes vnútorne chuť naozaj nič robiť len si pozrieť nejaký film, prečítať knihu alebo sa prejsť po lese ? Žiaden problém pokojne si spravíte dayoff napríklad v Stredu a nebudete musieť nikomu nič vysvetľovať, nakoľko ste sám sebe pánom. Verte mi, že ak ste zvyknutý na bežný život v korporáte a je jedno, či ste na riadiacej alebo výkonnej funkcii, budete okamžite po odchode na „predčasný finančný dôchodok“ pociťovať obrovskú slobodu a úľavu.

Každá minca má však dve strany, ako všetko v tomto živote a preto chcem stručne popísať aj negatíva, ktoré som postrehol nielen u seba osobne ale aj u iných ľudí vo FIRE komunite:

  • Zastavíte svoj kariérny postup, rozvoj a status – u veľa ľudí je práve tento aspekt hlavný „dealbreaker“ celého konceptu FIRE. Odísť zo sľubne rozbehnutej kariéry, kde už máte nejaké svoje meno, postavenie a renomé v odbornej komunite môže byť zložité. Mnohí ľudia si potrpia na meno funkcie, počet podriadených, príslušnosť k skupine istých ľudí alebo klubov, ktoré so sebou korporátna kariéra časom prináša.
  • Stagnácia osobného rozvoja – síce to nebol môj osobný prípad, ale videl som to u viacerých členov komunity, že prepadli osobnej stagnácii, nechuti riešiť nové veci a projekty a proste žili iba z pasívneho príjmu. Netvrdím, že pre každého je to nevýhoda, ale mnohým toto rovnako ako mne vyhovovať nemusí.
  • Strata efektivity / výkonnosti –  na dobré veci si človek zvyká ľahko, ale niekedy vedie pokojný a málo hektický životný štýl k výraznému zníženiu efektivity a výkonnosti, pričom niektorí ľudia doslova zlenivejú.
  • „Samota“ počas pracovného týždňa – Konečne máte čas na rodinu a priateľov, ale manželka je v práci, deti v škole a priatelia tiež v práci ? Nemáte si s kým zašportovať, sadnúť na dobrý obed, alebo pohárik vína cez týždeň ? Ľudia Vám nedvihnú mobil ani na 2-3x počas dňa ? Áno zvykajte si, že väčšinou to bude presne tak, ak teda nemáte v okolí človeka, ktorý je už tiež finančne slobodný a nezávislý.

Takže suma sumárum, ak ste si aj po prečítaní tohto blogu všetko dobre zvážili a povedali, že by ste radi podstúpili dlhú cestu k finančnej nezávislosti a slobode, vitajte na palube. Pevne verím, že v ďalších príspevkoch môjho blogu sa dozviete všetko potrebné, ako správne nastaviť svoje osobné financie a ako vhodne investovať voľné peniaze.


Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.